Mida peaks teadma voodipesu kangast? Satään on 100% puuvill.


Mida peaks teadma voodipesu kangast? Satään on 100% puuvill.

( 29.10.2016.a. )


Voodipesude vamistamisel kasutatakse erineva koostise ja näitajatega kangaid. Kangad jagunevad kahte tüüpi kangasteks sünteetilised ja looduslikud. Kasutatav kangas oleks mõistlik valida vastavalt kasutuseesmärgile. Kvaliteet ei tähenda siin alati mitte kanga „igavest“ vastupidamist vaid meie kehale kõige sõbralikuma ja piisavalt pikka vastupidamist. Tänapäeval me ei eelda, et üks voodiline peaks vastu pidama 30-40 aastat, et see siis lastelastele edasi pärandada.

Dossa voodipesud mida valmistatakse jaeklientidele ei sisalda sünteetilisi materjale.
Naturaalse materjali puuvill, siid, lina eelisteks on pehmus ja parem hingavus. Magades keha higistab, naturaalne puuvill hingab hästi seepärast on see ka kõige eelistatum materjal voodipesu kangastes.

Dossa voodipesudes kasutatud kangad on:
Tavalise 1x1 koega 100% puuvill, labases kangas ehk lihtsalt nn. puuvilla voodipesu 120-150TC,
satiinkude 4x1 koega 100% puuvill ehk satään voodipesu 200-240TC,
satiinkude 4x1 koega 70% puuvill ja 30% bambusviskoos ehk bambus voodipesu, kiuloend 250-300TC.

  

Tavaline puuvilla voodipesu Satään voodipesu      Bambus voodipesu

+ vastupidav

- uuene jäik

- pole nii sile ja pehme kui satään kangas    

+ hingab hästi

+ sile ja pehme      

+ tihe kangas

+ hingab kõige paremini

+ sarnane siidile, sile ja pehme

+ peene niit, väga tihe kangasKanga kiuloend ja kvaliteet.

Kiuloend TC (inglise keeles thread count) on rahvusvaheliselt tunnustatud ühik, mis näitab, mitu puuvillaniiti on 1 ruuttollis kangas ehk kui tihedalt on kangas kootud. Kõrge kiuloendiga kanga saamiseks tuleb kiud peeneks kedrata ja siledaks kammida. Saadaval on voodipesusid kiuloendiga 80 kuni 1000 TC. Mida kõrgem on kiuloend seda tihedam on kangas, kuid see ei tähenda, et kõrgema kiuloendiga kangad on alati paremad. Nii nagu alguses kirjutasin tuleb kangas valida vastavalt kasutus eesmärgile. Kohad, kus voodipesu on vaja pesta tihedalt, iga päev on mõistlikum valida jämedama niidi ja väiksema kiudude arvuga kangas. Paraku on see uuena jäik ja ebamugav. Kodudes eelistame mugavust, pehmet ja õrnemat tunnet oma voodites, selleks tuleks valida peenema niidiga ja suurema kiudude arvuga kangas. Samas liiga kõrge kiuloendiga voodipesu on küll äärmiselt pehme ja luksuslik, aga natuke õrnem, ja vähem vastupidavam.
Meie soovitus puuvilla kanga puhul isiklikuks voodipesuks valida kiuloend vähemalt 200TC

Kanga kvaliteeti ei määra ainult kiudude loend. Üldiselt ei ole seda ka toote pakenditele märgitud. Kanga kvaliteeti saab piisavalt hästi määrata ka oma silmaga ja käega katsudes. Võrrelge erinevaid tooteid omavahel, vaadake kanga tihedust ja niidi paksust vastu valgust, kui kangas on hõre ja jämeda niidiga siis ei ole see hea kvaliteediga. Käega kangal libistades tunnete materjali pehmust ja siledust. Satään 4x1 koega kangad on oluliselt pehmemad ja siledamad, kui 1x1 kootud kangad. Veelgi parem hingavus ja siidisema pealispinnaga on kangad mille koostises on bambusviskoosi. Samas ei saa bambusviskoosi sisaldus voodipesu kangastes olla liiga kõrge kuna materjal muutub ülipehmeks ehk vedelaks, lörtsakaks. Meie bambus voodipesu kangas oleme valinud suhteks 70% puuvill, 30% bambusviskoos.

Kanga koed mis annavad materjalidele erinevad omadused
Voodipesu kangastes kasutatakse erinevaid kudumis meetodeid, tavalise puuvilla kanga puhul kasutatakse tüüpiliselt üks-üle-üks-alt põimimist 1x1. Satään kangal kasutatakse (satiin)kude, kus  mitu lõimeniiti on viidud üle ühe koeniidi korraga 4x1, järgmisel real kootakse niidid vastupidiselt neli koeniiti viiakse üle ühe lõimeniidi.
Sellest tuleb tihti ostjatel ka segadus, mis on satiin ja mis on satään? Satiinkoega kangas valmistatakse enamasti siidist, nailonist või polüestrist. Puuvillasest niidist valmistatud satiinkoega kangast nimetatakse aga satääniks.
Need omadused annavad kangale siledama, pehmema ja kvaliteetsema pinna. Satään voodipesu on tänu töötlusele parem valik allergikutele.
 

 

Satään on 100% puuvillariie, millel on atlass-sidusus (satiinkude). Puuvillast valmistatud atlass-sidusesega 4x1 kangas on eesti keeles õige nimetada satään kangaks.
Tagasi

Täname, et olete valinud e-tekstiili e-poe

Meil on hea meel, et olete valinud meie kodutekstiili e-poe, aitame teil muuta oma kodu just selliseks nagu te unistate. Tehke oma kodu soojaks, ilusaks ja mugavaks.

 

Telli meie uudiskiri: